Patina  modelů

 

 
 
 
Úpravy modelů -
Použitý materiál: hnědá vodová barva, olejová barva UMBRA PÁLENÁ, plochý štětec , barva kovu /chróm/ , suchá hlína , jemný písek, vatové tyčinky do uší

Modely vytvořené a upravené jakoby zrovna vyjely z továrny určitě mají také své kouzlo , ale kdo dělá dioráma tak moc dobře ví že bez patiny to nejde.

Co to ta patina vlastně je?Je to vytvoření opotřebování modelu.Ať už zaprášení , zablácení , stopy po střelách atd.


Způsobů jak vytvořit patinu je dle mého názoru tolik kolik je nás modelářů .Každý by mohl přijít se svou troškou do mlýna.A budu jen rád , když se někdo z vás čtenářů těchto stránek ozve se svou radou pro ostatní.Jedním z možných způsobů jak vytvořit opotřebování je požití vodových a olejových barev.Hotový model před umístěním do dioráma natíráme hnědou vodovou barvou i když barva stéká tak dlouho až se vytvoří na modelu hnědý povlak a ten necháme dobře proschnout.A pak již na modelu zaschlou hnědou vodovku budeme postupně stírat tyčinkami do uší směrem k vyvýšeninám. Samozřejmě nesmíte zapomenout na obtisky ty už na modelu musí být dávno předtím než se do toho dáte.Obtisk přilepený až potom by byl jako pěst na oko!Na výsledek se můžete podívat do galerie , tentýž model , který je na této stránce je v mé fotogalerii vystaven dokončený.Samozřejmě toto není celé vytváření patiny , je toho daleko víc.Potřebujete takový materiál , který věrně napodobí prostředí , ve kterém se model pohybuje.

Například pokud budete vytvářet tank Panzer IV , který se používal v Rusku v období ,kdy se na obrněná vozidla WEHRMACHTU běžně používala německá žlutá a maskování tmavě zelenou s červenou hnědou pak můžete místo standardního maskování vytvořit své vlastní. Posádky těchto tanků často dostávaly na frontu tanky jen se základním zbarvením v tomto případě tmavě žlutá. A proto v jarních měsících , kdy chvíli pršelo a chvíli zas svítilo slunce často , jen pomazaly tank místo nátěru mokrým bahnem , ten pak uschnul a spadl.Co vám brání k vytvoření této varianty?NIC !Suchou hlínu , kterou jste si venku někde nabrali do sklenky teď náležitě využijete .Rozmělněte hlínu v prstech na jemnou a pak ji vsypte do zředěného disperzního lepidla / HERKULES je ideální/ a promíchejte , hustotu si určíte sami.Můžete přidat barvu k dobarvení nejlépe opět vodovou .Pak jen natřít podle fotografií na model.


Úpravy modelů - Patina 2 část "Suchý štětec"

Materiál: plochý neroztřepený štětec , emailová barva, olejová !NE akrylová!

Další možností jak udělat pěkné bojové opotřebení je zesvětlování metodou suchého štětce tato metoda je asi nejlepší , ale myslím si ,že taky nejtěžší .Nebudu tady proto uvádět nějaké svoje pokusy , ale pokusím se popsat co jsem slyšel , viděl nebo někde vyčetl.Doufám , že se nikdo nebude zlobit , pokud si bude myslet , že právě toto někde napsal zrovna on.Toto je téma , které se dost mezi modeláři probírá.Pokud by se to přece jen někoho dotklo dopředu se omlouvám.Autor

Pustíme se do toho:
Suchý štětec Co to znamená?

V tomto to vše vězí .Potřebujete vytvořit opotřebení , které vzniká používáním věcí, aut , šatstva no prostě všeho co se dá zničit.Nejznámější forma opotřebení pro nás je vyblednutí barev materiálu.Určitě všichni víte jak vypadá např. barevná košile , kterou jste právě koupili , má krásné syté a jasné barvy.Zkuste se na tutéž košili podívat za rok po nespočetném vyprání a používaní .Jaká je ?V nejlepším případě je jen vybledlá , barvy ztratily lesk a jas.V tom horším případě je i roztrhaná a možná zalátovaná.Začnete ji nosit jen k nějaké práci , kde by jste se mohli ušpinit.Tak nějak si musíte představit vždy tu věc , kterou budete chtít patinovat. To proto , aby jste neudělali nesmysl .Musíte si předem uvědomit v jakém prostředí se tato daná věc nacházela a jakým způsobem se mohla poškodit.
Pár takových bodů , kterých by jste si měli všimnout na začátku:

 

Z jakého materiálu je model v reálu!!  Např.nesmíte odřít dřevěnou věc na kov!!!!!

Nezapomeňte i věci , které byly jen připevněny  /hever na tanku/ na  vozidle zanechají stopy.

Pozor na nerezové materiály !!!! NEREZAVÍ!!!!!
V prašném prostředí se budou těžko vyskytovat lesklé plochy na modelu!!!
Dokončete model i s obtisky! A pak se dejte do patinování!
A nakonec :Zesvětlovat s mírou všeho moc škodí ! Model pak vypadá nevěrohodně!!!

Pro začátek si naberete trochu bílé / humbrol, revell/ barvy do misky a necháte trochu zaschnout , pak štětcem naberete této zaschlé barvy a vytíráte do papíru tak dlouho až začne vynechávat .To je ten čas kdy můžete začít zesvětlovat plochy.Vždy jedním směrem potíráte vyvýšeniny na modelu /hrany , kola , madla atd.../.Pozor na tmavé podklady nesmíte to přehnat je to pak nereálné. Zesvětlovat můžete samozřejmě jinou barvou tzn. tím odstínem , kterým je natřený základ modelu.

TIP: Často byly kovové části aut , tanků odřené až na kov .Můžete použít barvu /kovu/ chrom .Vatovou tyčinkou přejedete jemně hrany na modelu to vypadá efektně.

Olejové barvy -- umbra pálená , bílá , neapolská žlutá na hrany


práce s olejovkami je náročnější , ale výsledky jsou zas o hodně lepší.Tuto metodu jsem jen tak trochu zkoušel na pár modelech , které jsem měl už dříve dokončené bez patiny.Takže nebylo co zkazit.DOPORUČUJI. Je lépe zničit starší model než něco nového .Vytlačíte si z tuby olejovou barvu na papír a necháte ji tak 15 min. zaschnout.Pak tenkým štětcem nanášíte barvy do škvír na modelu .Pokud je barva řidší nechte ji ještě trochu na modelu zaschnout.Pak malým plochým štětcem roztíráte směrem k vyvýšeninám na modelu.Potom opět budeme zesvětlovat hrany pomocí metody suchého štětce. Opět podotýkám , že nemusíte používat odstíny barev , které jsem uvedl, záleží jen na vás co si vyzkoušíte a jak vám to bude vyhovovat.

Příště : stínování terénu a malování figurek

Zašpinění modelu
Materiál:suchá hlína,jemný písek,suché křídy různých barev, sádra , vodovky

Docela zajímavé téma,myslím si že zašpinit kvalitně a hlavně realisticky model je hlavně na našich smyslových orgánech - očích.Je to o tom , že se vypravíte ven vezmete si foťák a odkoukáte to ze skutečnosti. Když už budete vědět , kde zablátit nebo zaprášit auto, tank atd. použijete materiál , který by tak nejvíc odpovídal skutečnosti.

Hlína je vděčný materiál , krásně s ní jde špinit modely a pak ještě hezky stínovat pomocí suché křídy.Hlínu můžete smíchat s zředěným lepidlem Herkules a vytvořit si tak skvělé bláto , za které by jste museli v obchodě s modelářskými potř. platit. Pokud chcete můžete ji použít i jako suchou , opět model potřete zředěným lepidlem a pak jen posypete .Podobně můžete toto praktikovat s pískem .Avšak pozor na velikost zrnek!Musíte si sehnat jemný písek. Samozřejmě můžete tyto materiály libovolně míchat.
Suché křídy Jsou skvělé ke stínování modelu i jeho okolí .Taky se dají použít k tomu , aby se model neleskl.
Sádra Pokud potřebujete nějaký barevný odstín křídy , který se nedá koupit je tady řešení: rozmíchejte sádru a do ní si dejte odstín vodové barvy , kterou budete potřebovat.Nezapomeňte , že po uschnutí vám sádra dost vybledne , proto musíte dát do sádry větší množství barvy.Po uschnutí už jen nastrouhat nožem nebo smirkovým papírem a máte nádherný posypový materiál.
 

Špinavá skla-zaprášení , zablácení  

Jak jsem slíbil vracím se k zašpinění /zaprášení/ skla na autech.Jsou to sice prkotiny , myslím tímto tyhle rady , ale třeba to někomu pomůže .Podle stěračů , které jsou na vozidlech si vystřihneme nebo vyřízneme z izolepy tvar , který po sobě stěrače zanechají na skle a pak nalepíme na patřičné místo.Samolepící páska musí dobře přilnout to proto , aby pod ní nevnikla barva.Barvu můžete použít akrylátovou bílou anebo syntetickou a v tomto případě silně zředěný roztok bílé / pokud vytváříte zašpinění v dešti použijte silně zředěný roztok herkulesu a úplně jemně rozdrcené hlíny a hnědé barvy/.Samozřejmě na všechno musíte jít v modelařině opatrně a tady to platí dvojnásob !!!Zničené sklo Vám nikdo nevrátí! .Nejlépe bude , když si tento postup vyzkoušíte na nečisto ./např. na odpadu z průhledného materiálu./Výsledný efekt je opravdu hezký . Opět upozorňuji na NESMYSLY !!! Pozor pokud vytváříte dioráma v dešti respektive po dešti nebo v zimě nebudou skla zaprášená nýbrž spíše od bláta nebo od sněhu /ke sněhu se vrátím později v komplexním popisu jak na něj/.
 

Jak na díry po střelách 29.08.02        

Pokud potřebujete znázornit průstřel chránicího plechu , pancíře pak tady mám jeden z mnoha postupů.Vrtákem /velikost si určíte sami podle vlastní potřeby/ vyvrtáte do pancíře otvor , ale nebudete vrtat konečnou velikost díry ! Jen provrtáte skrz  umělou hmotu .Pak ostrým skalpelem / vytváříte jakoby plytký trychtýř , takže špice skalpelu nebo nože jde se směrem průstřelu/ opatrně zvětšíte krouživými pohyby otvor vyvrtaný vrtáčkem .Následně prohřejete otvor zespodu svíčkou .Docílíte toho , že se díra "po výstřelu" vytvaruje jako po výstřelu a plech zvlní . Opatrně se svíčkou může vám zničit celé vaše úsilí  . Postup viz FOTO